III Zjazd Stowarzyszenia Pszczelarstwa Naturalnego „Wolne Pszczoły”

W dniach 8 do 10 kwietnia 2016 roku odbył się zjazd członków Stowarzyszenia Pszczelarstwa Naturalnego „Wolne Pszczoły” – było to przede wszystkim spotkanie towarzyskie i integracyjne, a trzeba do tego dodać, że udane! Spotkanie zorganizowane było w miejscowości Wiącka, nieopodal siedziby Stowarzyszenia (woj. Świętokrzyskie). Zobaczyliśmy kilku nowych kolegów, których do tej pory znaliśmy jedynie z naszego forum. W poczet członków Stowarzyszenia przyjęta została również kolejna osoba. W piątek po przyjeździe (a w zasadzie w sobotę) siedzieliśmy do późnych godzin nocnych, rozmawiając i poznając się wzajemnie – chyba nikogo nie zdziwi, że głównym tematem rozmów były pszczoły. Kolejnego dnia po wyjątkowo ciężkiej pobudce i śniadaniu udaliśmy się na spacer, między innymi odwiedzając jedną z pasiek należących do Przedstawiciela Stowarzyszenia. I choć pogoda nie była idealna, nie obyło się bez pobieżnego przeglądu jednej z rodzin pszczelich.

8  gniewnych ludzi ;)
8 gniewnych ludzi 😉

W godzinach popołudniowych, po spacerze, skróconym z uwagi na deszcz, który zlał nas do suchej nitki, odbyła się część formalna, czyli obradowało Zgromadzenie Stowarzyszenia. Choć na zjeździe nie było niestety wszystkich członków, to udało się jednak zebrać niezbędne kworum do podjęcia kilku formalnych decyzji.

W pierwszej kolejności zatwierdzone zostało sprawozdanie finansowe za rok 2015, a następnie uzupełnione zostało wakujące stanowisko Skarbnika Stowarzyszenia, którym został kolega Mariusz Uchman (wzbogacający w oprawę graficzną niektóre artykuły ukazujące się na stronie Stowarzyszenia). Czytaj więcej “III Zjazd Stowarzyszenia Pszczelarstwa Naturalnego „Wolne Pszczoły””

Najczęściej zadawane pytania w pszczelarstwie

Michael Bush

Tekst pochodzi ze strony: http://www.bushfarms.com/beesfaqs.htm
Przetłumaczony i opublikowany za zgodą autora.

Jako uczestnik różnych forów pszczelarskich, na te pytania trafiam dość często, więc postanowiłem odnieść się do nich tutaj. Od czasu do czasu będę się starał dodawać ich tu więcej.

Czy matki pszczele mogą żądlić?

Od roku 1974 miałem w rękach matki pszczele wielokrotnie. Od kiedy zacząłem sam wychowywać matki w roku 2004, mam ich w rękach setki każdego roku. Nigdy nie zostałem użądlony przez królową.

Jay Smith, który w ostatnich dekadach wychował tysiące matek, powiedział, że został użądlony tylko raz i według niego stało się tak gdyż zgniótł wcześniej matkę i prawdopodobnie dlatego królowa uznała, że jego palce są inną matką.

Czy mogą? Tak. Czy użądlą? Skrajnie mało prawdopodobne. Ci nieliczni, którzy twierdzili, że zostali użądleni przez matkę, mówili, że nie bolało to tak jak przy użądleniu robotnicy.

Martwe pszczoły przed ulem?

Skoro matki składają od 1000 do 3000 jajek dziennie, a pszczoły żyją około sześć tygodni, zawsze będą jakieś martwe pszczoły przed ulami. Często ich nie widzisz, bo leżą w trawie. Duża ilość martwych pszczół (stosy pszczół) powinny być przyczyną zastanowienia, gdyż mogą świadczyć o zatruciu pestycydami albo o wystąpieniu jakiegoś innego problemu. Ale trochę martwych pszczół jest całkowicie normalne. Czytaj więcej “Najczęściej zadawane pytania w pszczelarstwie”